University Hospital in OlomoucHealth

Czech Republic

SCImago Media LogoCzech Republic in SCImago Media Rankings

Leave a comment or share on

Foundation: 1896

Mission: Poskytujeme komplexní péči pacientům z široké oblasti střední Moravy, v mnoha oborech přesahující hranice Olomouckého kraje. V nemocnici pracuje zkušený a vysoce erudovaný personál, naši odborníci jsou ve svých oborech uznávanými kapacitami. Fakultní nemocnice Olomouc má k dispozici špičkové technologie a využívá moderní léčebné metody. Velmi důležitou roli hraje na poli vědy a výzkumu a také v oblasti vzdělávání lékařů i nelékařských zdravotnických profesionálů. Naším posláním je léčit pacienty komplexně a s pomocí nejmodernějších léčebných postupů. Naši zaměstnanci jsou ve svých oborech profesionálové a své zkušenosti zúročují v péči o pacienty. Naše nemocnice pracuje se špičkovou přístrojovou technikou a má velmi dobré léčebné výsledky srovnatelné i v mezinárodním měřítku. Naši specialisté se kromě léčebné péče věnují také vědeckým a výzkumným projektům a přispívají k rozvoji a uplatňování nových medicínských poznatků. Naši lékařští i nelékařští profesionálové se kontinuálně vzdělávají ve svých specializacích. Důležitou součástí naší práce je také zajišťování výuky budoucích zdravotníků, kteří studují na Univerzitě Palackého v Olomouci. Naším mottem, které zdůrazňuje priority Fakultní nemocnice Olomouc v péči o pacienty, je: PROFESIONALITA A LIDSKÝ PŘÍSTUP.

Vision: Information not localized

History: www.fnol.cz

64th
Overall percentile
67th
Research percentile
54th
Innovation percentile
57th
Societal percentile

Evolution of the institution

The following data gives a quick reading on the scientific performance in the last years. The research ranking refers to the volume, impact and quality of the institution's research output. The innovation ranking is calculated on the number of patent applications of the institution and the citations that its research output receives from patents. Finally, the societal ranking is based on the number of pages of the institution's website and the number of backlinks and mentions from social networks.

Compared to its context

The result of the evaluation of the institution can be compared to obtain a view of the country, the region to which it belongs and the institutions of the world, placing it in their respective positions.

Compared to All sectors (percentiles)
Compared to Health sector (percentiles)

Ranks by Subject areas/categories

We have divided the scientific output of the institution into 19 large areas of knowledge and the following table shows only the ranks in different territorial domains achieved by the institution in each of the areas. For an institution to have a presence in an area, it is necessary that it exceed in the last year a minimum output threshold equivalent to twice the percentage that this area represents in the world. If you need scientific indicators on these areas visit Scopus and/or SciVal.

 
AreaWorldEastern EuropeEU-27OECDCzech Republic
Biochemistry, Genetics and Molecular Biology 4068th193rd1251st2746th32nd
Medicine +3693rd159th1059th2508th27th
Pharmacology, Toxicology and Pharmaceutics 4055th269th1018th2255th30th

Publishing profile

These are the journals used by the institution's researchers to publish their work in the last year. The size of each circle represents the value of the SJR of the publication, and its spatial position represents its subject matter.

This visualizatión allows you to identify the knowledge areas where the institution has published, recognize the prestige of the scientific journals in which the institution knowledge has been published, and identify predominant scientific communities.

Where is the institution located?

  • Government
  • Health
  • Universities
  • Companies
  • Non-Profit
Loading comments...

Leave a comment

* Required

* Required

* Required

* Required

Embedding this widget into your website

Width: pxHeight: px

Just copy the code and paste it within your HTML code